OLUP BİTMİŞLERİN OLMUŞLUK İHTİMALİ

5
363

Seydi MİROĞLU
Yeni sistemle beraber hangi partinin ne kadar oy oranına sahip olduğu daha da önem kazandı. Sistemin doğru, verimli, Türkiye konjektörüne uygun olmadığı ayrı bir tartışma konusu olmakla beraber adını duymadığımız partilerinde kendi özelinde önem kazandığı bir durumla karşı karşıyayız.
Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Babacan’ın kuracağı parti bu noktada kritik bir rol üslenecek.
Evet, olağanüstü bir gelişme olmazsa önümüzdeki ilk seçim 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Bu seçimler adayların değil ittifakların seçimi olacak. Sistem gereği yüzde 50 artı 1 arandığından hangi adaydan çok hangi ittifakın cevabını arayacağız. Tabi adayın kim olduğu da önemli, fakat daha çok seçim ittifaklar üzerinden şekillenecek.
Hal böyle olunca Babacan ve Davutoğlu’nun partilerinin yüzde kaç oy alacakları önem kazanıyor. Alacakları oyun büyük çoğunluğu Ak Parti’den alacakları için kritik bir eşiğe sahip. Buradan şunu çıkarabiliriz; her iki partinin de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma derdi (şansı da) yok. Fakat Erdoğan’ı seçtirmeme çabaları var. Seçim stratejisini bu olguya endeksleyen her iki partinin başarılı olup olmayacağını, halk nezdinde karşılık bulup bulmayacağını merakla bekleyenlerdenim.
Sonuç itibarıyla her iki parti yüzde birde alsa, yüzde beşte alsa Ak Partiye o oranda zarar verecek.
Daha da enteresan olan şu olacak?
Hangi ittifakın içinde olacaklar.
Yoksa üçüncü bir ittifak bloku mu oluşturacaklar.
Ya da diğer ittifak blokları başka partilerle ittifakı büyütecekler mi?
Erdoğan, bir zamanlar aynı kabinede görev verdiği kardeşim dediği A. Gül, A. Davutoğlu, A. Babacan, B. Atalay, S. Ergin, N. Ergün, A. Başçı, A.S. Üstün, C. İçten, S. Temurci gibi isimlerin kendisine ‘’muhalefet yapacakları’’ söylenseydi ihtimal dahi vermezdi.
Erdoğan onlar için her şeyi yaptı, onlar da olmamışların olma ihtimalini…

KARINCAYLA IŞIK HIZININ TEZADI
Sosyal medya hesaplarını incelediğimde Ak Parti ve Erdoğan ile ilgili olumlu birçok paylaşım görüyorum. Görünürde herhangi bir şey yok, her şey eskisi gibi. Hatta Ak Parti üyelikleri bile devam ediyor. Fakat bir yandan da Babacan’ın kuracağı partiyle dirsek temasları kurmaya çalışılıyor. Kurmaya diyorum çünkü kimsenin kendilerine ‘’bizimle yeni partide olur musun’’ dediği yok. Kendileri ‘’yeni partide olmak istiyorum’’ diyorlar.
Ankara’nın yollarını arşınlayan, kendine yeni parti ile ilgili ilişki ağı kurmaya çalışan hali hazırda Ak Parti üyesi kardeşlerim! Öyle bir niyetiniz varsa ki olabilir, siyasi ahlak gereği Ak Partiden istifa eder istediğiniz oluşuma gider, istediğiniz partinin üyesi olur, il, ilçe başkanlığı için görüşmeler yapabilirsiniz. Bu yaklaşıma hiçbir itirazım yok. Fakat önce dengeleri göreyim ona göre bir siyasi pozisyon alayım derseniz de bu başka bir şeye dönüşür.
Özellikle Babacanın kuracağı partiye girmek ve görev almak için can atan sevgili büyük siyasi deha sahibi kardeşler! Bir zamanlar aktif görev aldığınız Ak Parti kötüyse neden üye olup, görev aldınız? Kötüyse neden istifa etmiyor, rozetini taşıyıp başka bir parti ile görüşüyorsunuz?
Aslında sizden de bu beklenir, yoksa bir zamanlar karınca hızıyla Ak Partili olurken şimdi ışık hızıyla başka bir yapıya yanaşmazdınız…

BİLMEK, BULMAK, OLMAK
Bilmek çare olmayı gerektirir.
Yeter ki kulaklar sağır, kalpleri mühürlü olmasın.
Büyükşehir Belediye başkanı Fatma Şahin.
Burada doğmuş, burada büyümüş.
Şehri tanıyan, eksiklerini bilen, teşhis bulan, çözüm olan bir başkan.
Gaziantep’te kendisine ‘’Fatma Bacı’’, Ankara’da ‘’Atom Karınca’’ deniliyor.
Gazeteci arkadaşlarımıza yapmış olduğu sunum bizleri heyecanlandırdı. 2020’yi Mega Projeler yılı ilan etti. Neler yok ki?
2020 TEKNOFEST’in Gaziantep’te yapılması.
Antep savunmasının 100’üncü yılı etkinlikleri.
Ulaşım Master Planı, Şehircilik ve Konut, Kuzeyşehir, Güneyşehir, Bayramlı Konut Projesi, BUSEM, Medeniyet Şehri, toplu ulaşım, GAZİRAY, Nizip-RAYBÜS, metro, köprülü kavşaklar, asfalt çalışması, yaya geçitleri, Kuzey Antep – Aktoprak çevre yolu, çevre yolu ağaçlandırma çalışması, Millet Bahçesi, İbrahimli Kent Parkı, Alleben Park, Karkamış Ekopark, Milli Mücadele Parkı projeleri gibi bir çok alanda şehre damga vuracak projeler.
Hızına, temposuna, mücadele azmine yetişmek ne mümkün. Uluslararası ve ulusal omuzladığı başka büyük yükleri de olan Fatma Şahin’e aman nazar değmesin.

DEĞİŞ(ME)MEK
Her fırsatta değişimden, dönüşümden, evrilmeden bahseden CHP’de, Gaziantep İlçe Kongreleri tamamlandı. Yapılan kongrelerde mevcut başkanlarla devam edildi. Ak Parti tabanında olduğu gibi CHP tabanı da bir değişim ve yenilenme bekliyordu. Fakat delege yapısı sebebiyle ya da diğer etkenler neticesinde eski başkanlar devam ediyor. Parti içinde yaşanan delege kavgaları ve çekişme herkesin dilinde. İlçelerde değişim olmaması CHP’ye gönül vermiş birçok kişinin ‘’umduğumuzu bulamadık’’ serzenişine dönüştü ve eleştirilerin odağı oldu.
2019 Yerel Seçimlerinde CHP Genel Merkezi tarafından Gaziantep teşkilatının iradesinin yok sayılması CHP’nin önemli isimleri tarafından halen dillendiriliyor.
Şehitkamil İlçe Kongresinde CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir’in, “70 yıldan bu yana iktidara gelemedik, kendi içimizde birlik, beraberlik, sevgi olmadan bizler iktidara gelemeyiz’’ şeklindeki ifadesini ‘’değişime direnirseniz iktidar olamazsınız’’ şeklinde düzeltmek gerek.
Her zaman olduğu gibi CHP’de değişim yine sözde kaldı.

5 YORUMLAR

  1. ya bu seydi miroğlu kim? internette araştırdım hiç bir bilgi yok. muhtemelen gerçek adı bu değil.
    ama gerçekten çok iyi kalemi var, her kimse müthiş tespitler yapıyor. karıncayla ışık hızının tezadı tam ulusallık bir yazı. valla bu kişin gerçekte kim olduğunu merak ediyorum.

  2. karıncayla ışık hızının tezadı yazısına sonuna kadar katılıyorum. ak parti içinde yeni oluşumlara göz kırpan siyasi kaşalar var. hayatları boyunca dik durmamış, yamuklar partiden gönderilmezse ak partiye yazık olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz