Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütlerinden temizlenen Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus’ta, terör örgütü PKK/KCK-PYD/YPG’ye el yapımı patlayıcı (EYP) desteği sağlayan 3 kişi, Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı takip ve koordinesinde düzenlenen operasyonla yakalandı. İşbirlikçi şüpheliler, tutuklandı.
Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığı ile Suriye Görev Gücü Cerablus Jandarma Danışman Komutanlıkları tarafından terör örgütleri ve iş birlikçilerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik istihbari çalışmalar kapsamında PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü mensuplarına EYP madde ile tuzaklama yaparak harekat bölgesindeki dost unsurlara saldırı yapmak amacıyla sevk edilen malzemelerle birlikte 3 işbirlikçinin yakalanması için harekete geçildi.
Gaziantep jandarmasının koordinesindeki Cerablus Yerel Güvenlik Teşkilatı, örgüt mensuplarının İdlib, Afrin, Azez’den temin edip Münbiç bölgesindeki terör örgütü üyelerinin kullanması için EYP desteği sağlayan 3 zanlıyı Cerablus-Kandura bölgesinde düzenlenen başarılı bir operasyonla yakaladı.
Operasyonda 29 el telsizi, 1 mobil araç telsizi, 28 batarya, 29 anten, 29 şarj cihazı, 1 seyyar role, 3 çubuk anten, deniz tipi telsiz anten, 4 bin 460 dolar, 100 lira ve 34 bin Suriye lirası ele geçirildi.
İşlemlerinin ardından yerel adli makamlara sevk edilen 3 zanlı tutuklanarak cezaevine konulurken, örgüt mensuplarının muhtemel eylemleri de önlendi.